Neplodnosť u žien trápi 1 z 10. Aké sú príčiny? A môžem mať dieťa?

  • Redakcia Proerecta.com
  • 30 novembra, 2023

Neplodnosť u žien je obvykle nežiaduci stav, kedy žena nie je schopná otehotnieť. Lekári označia ženu za neplodnú, ak sa jej nepodarí otehotnieť ani po roku úsilia o dieťa, a teda pohlavného styku bez ochrany a antikoncepčných prostriedkov. Jednoducho to stále nejde, a to ani v prípade, keď je partner dokonale plodný.

Existujú rôzne príčiny, ktoré ženám bránia otehotnieť. Môžem vás uistiť, že väčšina z nich je liečiteľná a lekár dokáže určiť príčinu neplodnosti aj vhodné metódy pomoci. Ak sa snažíte dlhšie ako jeden celý rok, je najvyšší čas nechať sa vyšetriť gynekológom.

Žena môže byť neplodná aj dočasne, a to kvôli rôznym vplyvom, ktoré bránia plodnosti. Píšem o nich nižšie v článku. Ak sa tieto faktory podarí odstrániť, plodnosť je v niektorých prípadoch možné znovu obnoviť. Ženská neplodnosť môže byť liečená hormonálnou terapiou, abnormality rozmnožovacej sústavy môže riešiť chirurgický zákrok a využiť sa dajú aj metódy asistovanej reprodukcie.

Zatiaľ rozhodne nezúfajte. V článku vysvetlím, čo všetko môže ženskú neplodnosť vyvolávať a ako tieto problémy riešiť tak, aby ste sa už čoskoro tešila z rastúceho bruška 🙂

neplodnosť u žien

MÁTE KONKRÉTNU OTÁZKU NA NEPLODNOSŤ U ŽIEN a nestíhate čítať celý článok?

Napíšte nám na info@proerecta.com alebo zavolajte na +421 917 133 459. Poradíme, prečo plodnosť spôsobuje problémy a ako čo najrýchlejšie poruchu napraviť. E-mail dorazí priamo do e-shopu Proerecta.com.

V problémoch s plodnosťou sa vyznáme vďaka dlhoročnej praxi vo výrobe a predaji doplnkov stravy pre ženské aj mužské sexuálne zdravie.

Čo presne je neplodnosť u ženy?

kedy je žena neplodná?
O ženskej neplodnosti lekár hovorí, ak sa vám nepodarí otehotnieť ani po 1 roku usilovnej snahy o dieťa.

Neplodnosť u ženy možno chápať ako chorobu. Táto choroba narušuje alebo úplne obmedzuje schopnosť ženy otehotnieť, dieťa vynosiť a potom ho bez problémov porodiť. Obecne lekár diagnostikuje neplodnosť po roku neúspešných snáh. V konkrétnych prípadoch je možné ženu označiť za neplodnú aj skôr než po roku, ak lekár odhalí vážny zdravotný problém, ktorý žene nedovoľuje otehotnieť vôbec.

Zodpovednosť za neschopnosť otehotnieť je na strane ženy zhruba len v jednej tretine prípadov neplodných párov. Neplodnosť na strane muža tvorí druhú tretinu prípadov a tretia tretina nedokáže dieťa počať buď kombináciou problémov na strane ženy aj muža alebo z úplne neznámych príčin (tzv. idiopatická neplodnosť, idiopatická sterilita).

Keď sa lekárovi podarí dokázať, že neplodnosť páru leží na strane ženy, hovoríme o tzv. neplodnosti kvôli ženskému faktoru.

Je neplodnosť u žien rozšírená a častá?

koľko žien je neplodných?
Každá desiata žena je dnes neplodná.

Áno, o ženskej neplodnosti možno tvrdiť, že je celkom rozšírená. Podľa štatistík sa s niektorou formou neplodnosti stretáva až 10 % žien. To znamená, že jedna z desiatich dospelých žien má problém otehotnieť, často kvôli neznámej príčine.

Riziko neplodnosti stúpa úmerne s rastúcim vekom. Čím je žena staršia, tým nižšia je šanca, že otehotnie. Žena sa stáva neplodnou s nástupom menopauzy, do ktorej vstúpi okolo 50 rokov.

Zdravotnými príčinami môže byť menopauza aj predčasná. V takom prípade nie je prekvapením, keď sa žena dostane do menopauzy už vo svojich 30 rokoch. Menopauza môže nastať aj neskôr, až okolo šesťdesiatky. Priemerný vek vstupu ženy do menopauzy je v súčasnosti 51 rokov.

Koho neplodnosť u žien ohrozuje najčastejšie?

Ohrozené sú samozrejme dospelé ženy. U niektorých je ale riziko vyššie, než u zvyšku žien.

Riziko neplodnosti zvyšujú rôzne faktory a ich vzájomné kombinácie. Ide o vek, súhrn celkového zdravotného stavu, vrodených porúch, deformít a anomálií, a samozrejme životného štýlu, ktorý neplodná žena vedie.

Ktoré príčiny vyvolávajú neplodnosť u žien?

Ľutujem, ale konkrétnu príčinu vašej prípadnej neplodnosti nemôžem posúdiť. Príčiny môžu byť rôzne, a ako som písala, môžu sa kedykoľvek samy stratiť. Na to sa však nikdy nedá spoliehať. Opakujem, že neplodnosť môže byť aj idiopatická, a teda nevysvetliteľná a pre lekárov nepochopiteľná.

Príčina môže byť tiež multifaktorická, keď ju nespôsobuje jedna, ale hneď niekoľko príčin súčasne. Tu sa môžu pridať aj príčiny zo strany partnera. Aj mužská plodnosť totiž aktuálne klesá po celom svete a vyhliadky nie sú vôbec ružové.

Tu sú najbežnejšie príčiny, prečo žena nedokáže otehotnieť

vyšší vekporuchy ovuláciezlyhávanie menštruácie
nadváha a obezitapodváha a podvýživasilná fyzická námaha
endometriózakomplikácie s maternicou, vaječníkmi a vajcovodminezhubné nádory v maternici
cystyrakovinové nádoryautoimunitné poruchy
pohlavne prenosné chorobysyndróm PCOSprimárna ovariálna nedostatočnosť
nadmerné pitie alkoholu, fajčenie a užívanie drogpredošlé mimomaternicové tehotenstvo
Tabuľka častých príčin neplodnosti u žien

Komplikácie s maternicou

Maternica je orgán veľmi citlivý na vznik rôznych výrastkov, cýst, polypov, fibroidov alebo myómov. Nie všetky z týchto nežiaducich útvarov spôsobuje rakovina, hoci to, či je výrastok rakovinový alebo nie, dokáže s istotou zistiť až lekár. Tieto výrastky rastú vnútri dutiny maternice. Môžu sa objaviť kedykoľvek počas života.

V maternici môže dôjsť aj k anatomickému defektu už počas vývoja a tento defekt si žena môže niesť už od detstva. Ak máte dcéru alebo ste sama ešte mladé dievča, určite vždy dodržujte preventívne gynekologické prehliadky, ktoré všetky tieto komplikácie odhalia včas ešte pred začatím snahy o dieťa.

Spomeniem ešte rôzne jazvy a deformity, ktoré môžu vznikať v maternici po úraze alebo chirurgickom zákroku. Typicky ide o chirurgické rozšírenie hrdla maternice alebo kyretáž (odstránenie maternicovej sliznice).

Komplikácie s vajcovodmi

Vajcovody môže ohrozovať pohlavne prenosná choroba, ktorá vyvoláva zápaly v oblasti panvových orgánov. Na Slovensku je pomerne rozšírená kvapavka a chlamýdie. Všetkým ženám odporúčam chrániť sa pred nákazou a vždy žiadať partnera o nasadenie kondómu, aj keď užívate antikoncepciu. Tá totiž nezabráni prenosu pohlavnej choroby. Ak vyhľadávate nezáväzný sex, odporúčam nosiť so sebou ženský kondóm (femidom), takže na ten mužský už nemusíte myslieť.

Ovulačné komplikácie

Ovulácia je okamih, kedy sa z vaječníka uvoľní zrelé vajíčko, cez vajcovod zostúpi do maternice a očakáva, že sa tam spojí sa spermiou. Existuje niekoľko dôvodov, prečo žena neovuluje pravidelne.

Často je to v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, chorôb štítnej žľazy, nádorov, pitia alkoholu, fajčenia, užívania drog, stresu alebo porúch príjmu potravy. Spomenuté faktory ovplyvňujú správnu hladinu hormónov nevyhnutných pre otehotnenie.

Doplnok pre navodenie hormonálnej rovnováhy, podporu plodnosti a zvýšenie šance na otehotnenie:

České rastlinné kapsuly Proerecta WOMEN. Účinnými látkami je hlavne Maca peruánska, ďalej Vitex jahňací a Ženšen pravý spoločne s horčíkom, zinkom a mixom vitamínov skupiny B.

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch kapsúl WOMEN. Pri každodennom užívaní kapsuly účinkujú už po 2 až 3 týždňoch. Objednávku vám doručíme diskrétne zabalenú do 2 pracovných dní. Ihneď tak môžete začať pracovať na podpore plodnosti a cielene bojovať proti neplodnosti.

Komplikácie s vajíčkami

Zdravých vajíčok môžu mať niektoré ženy príliš málo a zároveň môžu byť nekvalitné. Vtedy sa nedokážu správne uvoľniť alebo uchytiť. Kvôli nesprávnemu počtu chromozómov môžu byť dokonca neoplodniteľné, a zdravý plod sa z nich nemôže vyvinúť. Čím je žena staršia, tým sú tieto poruchy častejšie.

Niektorým ženám sa môže zásoba vajíčok dokonca predčasne vyčerpať, pretože s konkrétnym počtom vajíčok sa už narodia. Tá sa počas života nijak nedopĺňa a žena môže „pracovať“ iba s tým, čo má od narodenia.

Vyšší vek a blížiaci sa koniec reprodukčného obdobia

Starneme každá a nedá sa s tým nič robiť. Ženská plodnosť vekom slabne. Tu musím zdôrazniť, že ak ste sa s partnerom dohodli, že chcete dieťa obaja, nemá zmysel otehotnenie odkladať. Aktuálnym trendom je totiž najskôr pracovať na kariére a záujmoch a rodinu zakladať až niekedy po 30 alebo aj neskôr. Síce sa to môže podariť, ale nie je rozumné takto premýšľať.

Po tridsiatke totiž môže byť neskoro a dieťaťa sa ani nemusíte dočkať. Je tak iba na vás, ako sa rozhodnete. Po 35. roku má žena omnoho nižšiu šancu na úspešné otehotnenie, zároveň tiež na bezproblémové tehotenstvo. Deje sa tak kvôli týmto dôvodom:

  • celkový počet vajíčok je rapídne znížený alebo celkom vyčerpaný
  • väčšina vajíčok je abnormálna a spermie sa s nimi nedokážu prirodzene spojiť
  • vekom rastie riziko vzniku rôznych iných chorôb, ktoré ovplyvňujú aj šancu na otehotnenie

Odborníci potvrdzujú, že ideálny vek na otehotnenie je medzi 19. až 23. rokom života ženy. Nemožno sa preto čudovať, keď sa vám po 30tke otehotnieť nepodarí. To krátke obdobie bezpečnej plodnosti sa dá veľmi jednoducho nestihnúť.

Kedy je vhodná doba zájsť s podozrením na neplodnosť ku gynekológovi?

Osobne odporúčam navštíviť lekára kedykoľvek to uznáte za vhodné alebo potrebné. Významný dôvod vzniká, ak s partnerom súložíte bez všetkých ochranných prostriedkov viac ako 12 mesiacov. Ak máte viac ako 35 rokov, nechajte sa vyšetriť už po polroku neúspešného snaženia.

  • Do 35 rokov sa snažte otehotnieť prirodzene vďaka častému sexu bez ochrany. K lekárovi choďte až pokiaľ sa vám to nepodarí.
  • Vo veku medzi 35 až 40 rokmi choďte k lekárovi, ak neotehotniete po pol roku.
  • Po 40 roku vám môže lekár odporučiť vyšetrenie alebo liečbu ihneď, pretože prakticky už mnoho času nezostáva. Po 40ke už totiž absolútna väčšina žien otehotnieť nemôže.

Vyšetrenie ženskej neplodnosti u gynekológa

Zopakujem, že na gynekológiu by ste mala ísť ideálne ihneď, ak máte pocit, že už ste neplodná alebo že je vaša plodnosť akokoľvek obmedzená. Gynekológ vám položí niekoľko otázok. Typicky sa bude zaujímať hlavne o:

  • dĺžku vašej neúspešnej snahy o otehotnenie
  • pravidelnosť menštruácie, či nie je príliš bolestivá a nevynecháva
  • minulé tehotenstvá, či už boli úspešné alebo nie
  • prípadné potraty, ak ste nejaké prekonala
  • stav a kondíciu panvovej oblasti, prípadné bolesti či iné negatívne príznaky
  • podozrivé vaginálne výtoky alebo krvácanie mimo menštruáciu
  • prípadné prekonané infekcie v oblasti panvy
  • prípadné operácie v oblasti panvy
  • prípadné prekonané pohlavne prenosné choroby

Testy neplodnosti u žien

Niektoré testy lekár vykoná priamo v jeho ambulancii. V prípade potreby zložitejších testov vás môže poslať na iné pracovisko.

V ambulancii vám gynekológ spraví hmatovú telesnú prehliadku, ďalej potom:

  • hmatové a ultrazvukové vyšetrenie panvy
  • vyšetrenie prsníkov, či môžu produkovať mlieko
  • cytologický ster (pap test) – preventívny test, ktorý detekuje bunky spôsobujúce rakovinu čípka maternice
HysteroskopiaPrezretie pošvy, čípka maternice a maternice pomocou tenkej sondy s kamerou
LaparoskopiaLaparoskop sa zavedie do brušnej dutiny cez malý otvor a lekár skúma stav vnútorných orgánov
Test krviZ krvi lekár vyčíta prípadné choroby štítnej žľazy, hladinu hormónu prolaktínu, progesterónu a ďalšie dôležité hodnoty
Transvaginálny ultrazvukUltrazvuková sonda sa zavedie priamo do pošvy a lekár skúma stav a kondíciu orgánov
Rentgenová hysterosalpingografiaLekár do čípka maternice vstrekne kontrastnú látku a cez rentgen sleduje, ako sa látka pohybuje vajcovodom
Tabuľka špecializovaných vyšetrení ženskej neplodnosti

Liečba neplodnosti u žien

Ak žene lekár diagnostikoval neplodnosť a podarilo sa mu presne zistiť príčinu, ďalej sa zameria práve na liečbu tejto konkrétnej príčiny.

Deformácie a vývojové anomálie môže opraviť chirurgický zákrok. Poruchy funkcie štítnej žľazy alebo hormonálna nerovnováha sa dajú riešiť hormonálnou terapiou. Konkrétne lieky zámerne neuvádzam, pretože o nich vždy rozhodne lekár. Bez jeho predpisu ich nie je možné získať, ani bezpečne užívať.

Za liečbu ženskej neplodnosti možno považovať aj umelé oplodnenie a to vpravením spermií priamo k vajíčku vnútri tela alebo odobratím vajíčka, oplodnením v skúmavke a následným vložením oplodneného vajíčka späť do maternice. Tieto postupy sú veľmi účinné, ale pomerne zložité na vysvetlenie pre laika. Preto dôrazne odporúčam nechať si vymenovať všetky dostupné možnosti lekárom, ktorý vás bude vyšetrovať. Náš článok má mať len informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže nahradiť ani vyšetrenie, ani následnú liečbu.

Musím zdôrazniť, že neplodnosť sa nemusí podariť vyliečiť u každej ženy. Aj v takom prípade stále existuje možnosť adoptovať si dieťatko.

Prevencia neplodnosti u žien

Tu vás bohužiaľ nepoteším. Neplodnosť u žien totiž nemožno nijak predpovedať a obvykle jej nemožno ani nijak zabrániť. Jediné, čo môžete spraviť, je snažiť sa viesť zdravý a bezpečný život. Zároveň ak viete o nejakej svojej chorobe, ktorá môže plodnosť ohrozovať, snažte sa ju riadne liečiť ešte pred diagnózou ženská neplodnosť.

Celkom určite ale môžete ihneď skončiť s nadmerným pitím alkoholu a fajčením, zakázané sú tiež všetky drogy a to aj tie mäkké. Tieto závislosti vám môžu v otehotnení nie len brániť, ale tiež ohrozovať zdravie plodu a priebeh tehotenstva v prípade, že sa vám otehotnieť podarí.

Ďalej je rozumné snažiť sa udržať si zdravú hmotnosť, športovať a nepriberať. Ako som písala, obezita je pre ženskú plodnosť obrovským nepriateľom. Hmotnosť si udržíte vďaka strave a pravidelnej pohybovej aktivite. Riziková je aj podváha a teda príliš nízka hmotnosť. Výkyvy hmotnosti môžu viesť k výkyvom až poruchám ovulácie. So športom to nijak nepreháňajte. Pre udržanie sily, kondície a plodnosti postačí cvičenie strednej intenzity aspoň 4x za týždeň po minimálne 25 minútach.

Snažte se tiež pomaly, ale cielene znížiť úroveň stresu vo svojom živote. Dlhodobý stres zhoršuje plodnosť a môže vás dokonca držať v dočasnej neplodnosti. Zároveň môže zhoršovať výsledky liečby, ktorú vám lekár predpíše.

Okrem gynekologických prehliadok absolvujte všetky odporúčané preventívne zdravotné vyšetrenia a to aj tie, ktoré podľa vás s plodnosťou nijak nesúvisia. Akýkoľvek telesný aj duševný problém môže byť zatiaľ skrytou príčinou. Preventívky vám preplatí zdravotná poisťovňa, takže nemá zmysel ich ignorovať.

Nezabudnite, že pod značkou Proerecta vyrábame rastlinné kapsuly WOMEN s pridanými vitamínmi a minerálmi pre podporu ženskej plodnosti.

Kapsuly začnú účinkovať po 2-3 týždňoch pravidelného užívania. Vyskúšajte ich a spravíte tak významný krok k ceste za vlastným dieťatkom.

Upozorňujem, že WOMEN nie je liek, ale rastlinný doplnok stravy pre podporu ženskej plodnosti. Choroby, ktoré môžu neplodnosť spôsobovať, musí vždy posúdiť lekár a odporučiť najvhodnejšiu liečbu. Všetkým čitateľkám prajem veľa šťastia a čo najrýchlejší príchod vytúženého bábätka. Držte sa.
proerecta women proti menštruačným bolestiam
Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch kapsúl WOMEN. Objednávku vám doručíme diskrétne zabalenú do 2 pracovných dní. Ihneď tak môžete začať pracovať na zvýšení plodnosti a cielene bojovať proti neplodnosti.