Menštruačné bolesti (dysmenorea): Babské rady na doma, rýchla liečba a hlavné príčiny

  • Redakcia Proerecta.com
  • 15 februára, 2023

Menštruačné bolesti brucha a oblasti panvy sú celkom normálnou súčasťou života ženy a menštruačného cyklu. Bolestivú menštruáciu má väčšina žien. Tá sa najčastejšie prejavuje ako bolestivé brušné kŕče. Bolesť môže vystreľovať až do chrbta, bokov a stehien.

Menštruačné bolesti môžu byť náhle a veľmi intenzívne, ale tiež miernejšie, ale sústavné počas celého cyklu. Bolesť môže dokonca pretrvávať aj keď práve menštruáciu nemáte.

Samostatnou kapitolou je dysmenorea, čo je veľmi silná menštruačná bolesť.

menštruačné bolesti, dysmenorea

Čo pomáha na menštruačné bolesti doma? (babské rady)

čo na menštruačné bolesti?
  • Cvičte: Áno, s boľavým bruchom sa chce cvičiť málokomu, ale verte, že ide o veľmi rýchly spôsob, ako znížiť menštruačnú bolesť. Behajte, plávajte, cvičte jógu, jazdite na bicykli. Organizmus vyplavuje hormóny, ktoré tlmia bolesť, zlepšia náladu a prospejú celému telu. Jóga a pilates vás duševne zrelaxujú a uvoľnia, vďaka čomu odvrátia pozornosť od nepríjemných kŕčov. Za dobrú fyzickú aktivitu považujte tiež sex a orgazmus, ktorý vyplaví hormóny šťastia.
  • Zahrejte sa: Termofory, hrejivé vankúšiky a prikrývky alebo iba fľaša s teplou vodou pomôžu s akútnou bolesťou. Rovnaký účinok má sprcha či kúpeľ v horúcej vode.
  • Poproste partnera o masáž: Jemná, citlivá kruhová masáž končekmi prstov v okolí podbruška zas o niečo oslabí bolesti.
  • Nefajčite: Je dokázané, že fajčiarky majú zvýšené riziko silnejších menštruačných bolestí až o 50%, a navyše trvajú dlhšie.
  • Jedzte ľahko a čerstvo: Jedzte zeleninu, ovocie, strukoviny, orechy, ryby, diétne mäso, semienka, kyslé mliečne výrobky. Nejedzte mastné a nešetrne spracované jedlá, nadbytok soli, alkohol, sýtené nápoje a malinovky, kofeín. Prospešné látky sú vitamíny skupiny B, E, omega-3 mastné kyseliny, vápnik a horčík.

Tieto domáce rady dodržujte iba ak vďaka nim pociťujete úľavu. Ak vám nezaberú, je vhodný čas ísť na gynekológiu.

ODPORÚČANÝ PRODUKT:

Proerecta WOMEN pre navodenie menštruačného komfortu, hormonálnej rovnováhy a udržanie plodnosti a sexuality.

Bezpečné rastlinné zloženie pre špecifické ženské potreby, doručenie do 48 hodín.

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch. Všetky otázky vám ihneď zodpovieme na +421 917 133 459 alebo na maile info@proerecta.com.

Kedy je vhodné navštíviť s menštruačnou bolesťou lekára?

liečba menštruačných bolestí

Kedykoľvek máte pocit, že bolesti vám bránia vykonávať bežné záujmy a povinnosti a oberajú vás o čas a energiu, zvlášť pokiaľ sa nadmerná bolesť vracia každý mesiac. Sledujte aj tieto príznaky:

  • máte aspoň 3 veľmi bolestivé menštruácie po sebe
  • okrem krvi vylučujete tiež väčšie krvné zrazeniny
  • kŕčovité bolesti sprevádzajú hnačky, zápcha, nevoľnosť a tráviace problémy
  • máte bolesti v oblasti panvy aj pokiaľ práve nemáte menštruáciu
  • pri podozrení na infekciu – bolesti panvy a silné menštruačné kŕče môžu preukazovať infekciu, ktorá neliečená môže viesť až k neplodnosti. Prejavuje sa horúčkami, silnými bolesťami v oblasti panvy a páchnucim vaginálnym výtokom.

Vyšetrenie presnej príčiny

Ak domáce tipy nezaberú, lekár bude najskôr pátrať po príčine silných menštruačných bolestí. K tomu slúžia rôzne vyšetrenia:

  • Vyšetrenie panvy. Lekár do pošvy vsunie prsty, aby pohmatom preskúmal prípadné abnormality v maternici alebo na vaječníkoch. Hmatové vyšetrenie možno nahradiť ultrazvukom, takže sa lekára na túto možnosť spýtajte, pretože nie všade je dostupná. Ultrazvukové vyšetrenie je bezbolestné.
  • Odber vzoriek moču a krvi pre bližší rozbor.
  • Laparoskopické vyšetrenie. Cez drobný rez na bruchu sa dovnútra vsunie sonda, ktorá hľadá abnormality a vývojové vady v maternici a jej okolí.
  • Hysteroskopické vyšetrenie. Aj počas neho sa do maternice vsunie sonda, avšak nie cez otvor v bruchu, ale cez pošvu, takže bez rezania.

Liečba silných menštruačných bolestí

lieky na menštruačné bolesti

Za gynekológom alebo praktickým lekárom choďte, pokiaľ sú bolesti neznesiteľné, bránia vám vo výkone denných povinností a aktivít, alebo pokiaľ sa zmenil bežný menštruačný cyklus a menštruácia je silnejšia alebo nie je pravidelná tak, ako ste bola zvyknutá.

  • Antikoncepčné tabletky: Dokážu tlmiť menštruačné bolesti. Znižujú hladinu prostaglandínu, ktorý bolesti spôsobuje, a tiež stenčujú výstelku maternice, takže sa von z tela dostáva rýchlejšie a menej namáhavo pre svalstvo maternice.
  • Pokiaľ postihnutá nemôže užívať tabletky, možno ich vymeniť za antikoncepčný implantát alebo antikoncepčnú injekciu (účinok až 6 mesiacov).
  • Nesteroidné protizápalové lieky, ak sa k bolestiam pridal tiež zápal v oblasti panvy.
  • Lieky proti bolesti bez predpisu alebo na predpis (podľa príčiny a intenzity bolesti).
  • Antidepresíva, pokiaľ bolesti spôsobujú psychické komplikácie. Zmierňujú tiež ťažšie príznaky PMS.
  • Chirurgický zákrok proti endometrióze alebo myómom v maternici. Využíva sa až pokiaľ iná liečba nezabrala. Ojedinelou možnosťou je hysterektómia, a teda kompletné chirurgické odstránenie maternice. Po tomto zákroku už nemožno mať deti.

Keď bolesti spôsobuje zdravotný problém, lekár sa bude v prvom rade snažiť vyliečiť práve ten. Liečba teda závisí od choroby, ktorá bolesti spôsobuje.

Zápaly v oblasti panvy môže liečiť pomocou antibiotík, aby z tela odstránil infekciu. Myómy a rôzne výrastky môže odstrániť drobným chirurgickým zákrokom. Zhubné nádory si vyžiadajú cielenú onkologickú liečbu (chemoterapia, ožarovanie).

Čo spôsobuje menštruačné bolesti?

Bolesť počas menštruácie je dôsledkom svalových kontrakcií, a teda kŕčov. Maternica sa napína a sťahuje, aby sa zbavila starého tkaniva. Počas menštruácie maternica robí tieto kontrakcie neustále, ale obvykle sú slabé a žena ich ani necíti.

Sťahy maternice tlačia na okolité cievy, ktoré do nej privádzajú okysličenú krv. Dôsledkom prerušenia prekrvenia uvoľňuje tkanivo maternice špecifické chemikálie, ktoré vyvolávajú bolesť. Ďalej sa produkuje tiež prostaglandín, ktorý ešte viac stimuluje kontrakcie maternice a bolesť tak silnie.

Príliš silná menštruačná bolesť sa preto pripisuje práve účinkom zvýšeného prostaglandínu, ale zatiaľ nie je úplne jasné, prečo niektoré ženy trpia viac a iné menej.

NEZBUDNITE:

Proerecta WOMEN navodzuje hormonálnu rovnováhu, vďaka čomu pomáha s negatívnymi príznakmi ich kolísavej hladiny.

proerecta women proti menštruačným bolestiam

Na tlmiacom účinku sa podieľajú rastliny Maca peruánska a Vitex jahňací.

U ktorých žien je riziko menštruačných bolestí zvýšené?

Príčina nie je vždy úplne jasná, pokiaľ ale patríte medzi tieto rizikové skupiny, zbystrite pozornosť:

  • dostala ste menštruáciu pred 11. rokom
  • ste mladšia 20 rokov
  • bolestivé menštruácie sa vyskytujú aj vo vašej rodine
  • fajčíte
  • máte počas menštruácie silné krvácanie
  • máte nepravidelnú menštruáciu
  • zatiaľ ste nerodila

Ktoré ďalšie príčiny môžu za menštruačnú bolesť?

Menštruácia môže byť bolestivá aj u celkom zdravej ženy. Existujú ale aj zdravotné komplikácie alebo priamo choroby, ktoré bolesť zosilňujú. Tieto bolesti na základe zdravotného stavu sú častejšie u zrelých žien medzi 30 až 45 rokmi. Neskôr žena prejde do menopauzy, čo je prirodzená, vekom spôsobená strata menštruácie.

Príčinou môže byť:

  • Premenštruační syndróm (PMS) – je to nepríjemný stav spôsobený hormonálnou nerovnováhou. Prichádza cca. 1 až 2 týždne pred začiatkom menštruácie, kvôli čomu sa nepríjemné pocity predlžujú a postihnutú trápia väčšiu časť mesiaca.
  • Endometrióza – veľmi časté gynekologické ochorenie. Bunky sliznice maternice (endometrium) sa u postihnutej vyskytujú aj inde než v dutine maternice a nachádzajú sa napríklad vo vajcovodoch, v bruchu alebo na vaječníkoch, a dokonca v pľúcach alebo mozgu. Keď sa ich organizmus snaží zbaviť, vznikajú silné menštruačné bolesti, ale aj bolesti inde v tele.
  • Myómy – Sú to nerakovinné nádory rastúce v maternici alebo jej blízkosti. Zhoršujú priebeh menštruácie a dokážu vyvolať bolesti.
  • Adenomyóza – Nenádorové ochorenie, kedy sa výstelka dutiny maternice presúva do svaloviny maternice. Menštruácia je vtedy veľmi bolestivá.
  • Zápaly v oblasti panvy – Maternica, vaječníky alebo vajcovody postihla bakteriálna infekcia. Bolesť je dôsledkom zápalov, ktoré infekcia vyvolala.
  • Stenóza čípku maternice – Vzácnejší stav, kedy je hrdlo maternice zúžené a bráni odtoku menštruačnej krvi. To zvyšuje vnútromaternicový tlak a zhoršuje silné bolesti.

Bolesti môžu spôsobovať aj niektoré antikoncepčné prostriedky. Napríklad vnútromaternicové teliesko môže bolieť niekoľko prvých mesiacov, než si na neho žena zvykne.

Bolesť, ktorú tieto príčiny spôsobujú, je obvykle silnejšia, trvá dlhšie a na pocit je „iná“, než bežná menštruačná bolesť.

Bolesť môže sprevádzať taktiež nepravidelná menštruácia, krvácanie mimo dni menštruácie, páchnuci, väzký vaginálny výtok alebo aj bolesti počas sexu.

Pokiaľ na sebe spozorujete akékoľvek anomálie alebo bude bolesť silnejšia, než inokedy a začne vás obmedzovať na dennom fungovaní, zájdite za gynekológom, prípadne obvodným lekárom.

Ako dlho približne trvajú menštruačné bolesti?

Bolesti obvykle nastupujú so začiatkom krvácania. U niektorých žien je to už niekoľko dní pred začiatkom. Bolesti ženu trápia 48 až 72 hodín, ale je bežné, ak trvajú dlhšie.

Prirodzené menštruačné bolesti bez príčiny v chorobe či inom probléme sú častejšie v mladom veku a s vyšším vekom intenzita klesá. Niektoré ženy hlásili zmiernenie bolestí po pôrode.

Čo je to dysmenorea?

Dysmenorea je odborné pomenovanie pre silnejšiu menštruačnú bolesť. Delí sa na primárnu a sekundárnu.

  • Primárna dysmenorea sa vyskytuje u žien s bolesťou PRED a POČAS menštruácie.
  • Ak ste mala menštruáciu normálnu a bolesti sa OBJAVILI NÁHLE, môže ísť o sekundárnu dysmenoreu.

Často kladené otázky (FAQ)

Prečo je moja menštruácia taká bolestivá?

Častou príčinou je zvýšená hladina prostaglandínov, ktoré maternica produkuje. Spôsobujú napínanie a uvoľňovanie svalov a to vedie ku kŕčom. Sťahy slúžia k tomu, aby sa staré tkanivo maternice mohlo dostať von z tela. Bolesť sa prejavuje deň až dva pred menštruáciou a trvá niekoľko dní.

Ako sa môžem sama zbaviť menštruačnej bolesti?

– Cvičte, hýbte sa, namáhajte telo vrátane častého sexu. Fyzická záťaž väčšine žien prospieva.
– Prehrievajte boľavé miesta termoforom, hrejivými vankúšikmi, horúcou sprchou alebo kúpeľom.
– Nepite alkohol, nefajčite, vyhnite sa zlozvykom.
– Redukujte stres, ktorý negatívne ovplyvňuje hormonálne hladiny.
Odporúčame bylinné kapsle Proerecta WOMEN, ktoré navodzujú hormonálnu rovnováhu a tlmia tak nepríjemné príznaky nerovnováhy.

Ktoré cvičenia uľavia od menštruačnej bolesti?

Aeróbne cvičenia strednej intenzity (chôdza, ľahký beh, jóga, pilates, plávanie, jazda na bicykli). Cvičenie podporuje krvný obeh a vyplavuje hormóny šťastia.

Aký pocit vyvoláva menštruačná bolesť? Aká silná je?

Postihnuté ženy bolesť prirovnávajú k vyskočenej platničke alebo takmer tak silnú, ako infarkt. Bolesť môže byť skutočne neznesiteľná a postihnutú obmedzovať v bežných úlohách a aktivitách.

Je bolestivá menštruácia znakom dobrej plodnosti?

Bohužiaľ nie a niektoré príčiny silnej bolesti môžu dokonca ukazovať na problémy s neplodnosťou. Problémy a bolesti je vhodné konzultovať s gynekológom.

Ktoré jedlá pomôžu zmierniť bolestivú menštruáciu?

Orechy, semienka, čerstvá, hlavne listová zelenina, rastlinné oleje, hydina. Snažte sa dodržiavať zásady pestrej, čerstvej a zdravej stravy.

Ktoré lieky môžem užívať proti boľavej menštruácii?

Lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Zoženiete ich v lekárňach bez predpisu.

Zhoršujú sa menštruačné bolesti vekom?

Áno, môže sa to diať a to až do menopauzy, kedy žena o menštruáciu prichádza.

Ako mám zaspať s menštruačnými kŕčmi?

Nespite na bruchu ani na chrbte, ale na boku. Poloha zmierňuje napätie, ktoré kŕče zhoršuje.

Je extrémna menštruačná bolesť normálna?

Nejaká miera bolesti je počas menštruácie prítomná vždy. Extrémna bolesť normálna nie je. Ide o stav odborne nazývaný dysmenorea.

Môžu menštruačné bolesti ovplyvňovať plodnosť?

Bežná bolesť ako súčasť menštruačného cyklu nemá na plodnosť vplyv. Pokiaľ za bolesťou stojí zhoršený zdravotný stav, ten už na plodnosť vplyv mať môže (napríklad endometrióza).