Andropauza vás oberie o zdravie, psychiku aj o vzťahy. Prvým pilierom obrany je zvýšenie testosterónu.

 • Redakcia Proerecta.com
 • 14 októbra, 2020

Čo je presne je tá obávaná andropauza a postihne určite aj vás?

Andropauza (taktiež ľudovo, no nesprávne mužský prechod, mužská menopauza alebo mužské klimaktérium) je pomenovanie pre súhrn negatívnych príznakov spojených so zníženou hladinou testosterónu.

Naučíme vás zvýšiť testosterón, zmierniť prejavy a oddialiť andropauzu. Testosterón klesá prirodzene vekom. Od 30. roku života približne o 1 % ročne. Nástup a prejavy andropauzy sú preto pomalé, mierne, „tiché“ a muž ich často ignoruje, pretože si včas andropauzu neuvedomuje.

Článok vám zrozumiteľne vysvetlí, ako andropauzu na sebe spoznať. Pokiaľ sa v článku nájdete, je veľmi vhodné začať sa snažiť o zvýšenie vlastnej produkcie testosterónu.

Naučíte sa, ako na to a ako zvýšiť hladinu úplne prirodzene, bezpečne, a dokonca príjemne pomocou zmeny životosprávy.

Nepríjemné príznaky andropauzy

„Ja by som to rozdelil do troch skupín – sú zmeny, ktoré sú viditeľné, sú zmeny, ktoré sú citeľné, a potom sú tie nepríjemné, o ktorých nechceme hovoriť,“

tvrdí výživový špecialista Petr Havlíček

Príznaky sa delia do 3 skupín, a to:

Fyzické (telesné) príznaky andropauzy

Osteoporóza vplyv andropauzy
Andropauza oslabuje kosti a tie sú náchylné na zlomeniny.

Oslabujú telo, sťažujú fyzický výkon, poškodzujú organizmus. Napríklad strata svalovej a kostnej hmoty (osteoporóza). V priebehu niekoľkých rokov sa aj dobre stavaný muž môže zmeniť na vychudnutého starca s krehkými kosťami náchylnými na zlomenie.

Obezita a gynekomastia vplyvom andropauzy
Toto nemusí byť klasický pivný pupok, ale tiež dôsledok andropauzy a hormonálnych zmien.

Bežné je priberanie na váhe. Svalové tkanivo je jediné v tele, ktoré spaľuje kalórie. Pokiaľ dôjde k strate svalov a poklesu fyzickej aktivity a nezníži sa kalorický príjem, telo kalórie ukladá a muž tak logicky priberá. Po 50. roku sa kalorická spotreba znižuje asi o 1000 kJ denne. Muž by potom mal prispôsobiť jedálniček tejto zníženej spotrebe a jesť diétnejšie.

Úbytok testosterónu vedie k zvýšeniu obsahu estrogénu (ženský pohlavný hormón), ktorý spôsobuje gynekomastiuzväčšenie mužského prsného tkaniva.

Začínajú padať vlasy a kedysi husto zarastené hrivy mužov sa menia na lesklé plešiny a vavrínové vence zoslabnutých dedkov. Fúzy a ochlpenie spomaľujú rast.

Pokožka sa viac vysušuje, stenčuje a rýchlo vznikajú nepekné vrásky. Zhoršuje sa aj lámavosť nechtov.

Nočné návaly tepla a nespavosť postupne unavia i tých pôvodne najsilnejších mužov, pokiaľ to dopustia. Pokiaľ sa vyskytne chronická únava, muž stráca vitalitu, kondíciu, výkonnosť a motiváciu púšťať sa do „mužských“ činností.

Mení sa aj zdravé srdce a cievy, ktoré sa zanášajú cholesterolom. Hrozí vysoký krvný tlak (hypertenzia), a dokonca mŕtvica a infarkt.

Ignorujú sa povinnosti. Záujem o záľuby a koníčky ustupujú na úkor sústavnej potreby odpočinku, pokoja a ticha. Všetko postupne vedie k oslabeniu aj inak silnej a odolnej psychiky.

Mentálne (psychické a duševné) príznaky andropauzy

Stres a nervozita z dôvodu andropauzy
Ten starý nervák odvedľa nemusí byť frfloš, ale iba obeť andropauzy.

Pocit vyhorenia, slabosti a straty síl vedie k apatii. Muž si prestáva veriť a pomaly rezignuje na všetko, čo mal pôvodne rád.

Usmievaví optimisti sa menia na frflošov. Muž si hľadá „únik“ pred svojimi problémami, ktoré nerieši u lekára, ale často radšej v krčme alebo doma pred televízorom. Zvyšuje sa riziko vzniku rôznych závislostí.

Mizne radosť zo života a vytráca sa jeho zmysel. Ak deti vyrástli, muž považuje svoju misiu za splnenú a prestáva sa ďalej zaujímať o chod domácnosti. Namýšľa si, že už si zaslúži odpočinok a od okolia vyžaduje pokoj. Objaviť sa môže aj zhoršenie a strata pamäti (kognitívny prejav andropauzy).

Muž zväčša neprizná, že za jeho mrzutosť môže práve andropauza, a často o nej sám ani nevie. Týmto trpia veľmi aj vzťahy s partnerkou, ale aj s priateľmi a pracovným kolektívom. Muž je najradšej ticho a nechce, aby sa do neho ktokoľvek staral a hodnotil zmeny, ktoré nastali.

Sexuálne príznaky andropauzy

Odmietanie sexu ako súčasť andropauzy
Únava, obava zo zlyhania a nízke libido privedú muža k vyhýbaniu sa sexu. Kľudne i dlhodobo.

Strata fyzickej sily a zhoršenie mentálneho stavu sa naplno odrazia v nedostatočnom milostnom živote.

Na sex nie je energia. Libido je na bode mrazu z dôvodu nedostatku testosterónu. Ak k sexu už dôjde, tak je krátky, nevýdatný, a aj keď muž ejakuluje, ťažko uspokojí partnerku. Dokonca mu je úplne jedno, či si žena užije alebo nie. Muž stráca zmysel v sexuálnej aktivite. Nevidí dôvod, prečo sa snažiť, keď už je rovnako všetko zmarené.

Presne kvôli tomu sa práve v období andropauzy rozpadávajú aj dlhodobé a šťastné vzťahy, ktoré vytvorili rodinu a domov. To je večná škoda.

A POZOR, z dôvodu zníženého testosterónu tieto problémy postihujú čoraz mladších a mladších mužov, takže to všetko sa môže už diať aj v 30tich rokoch.

Nie je to skoro? Nie sme priamo povinní snažiť sa tieto katastrofické, ale úplne bežné scenáre zvrátiť a ochrániť tak seba, ako aj svoje partnerky a rodiny pred devastačnou silou andropauzy?

V Proerecta veríme, že sme povinní. Presne preto vyrábame bylinné, prírodné doplnky pre podporu testosterónu.

Zachráňte svoj intímny život a tým aj vzťah a všetko to, čo ste celý život prácne budova. Zverte sa do 3 mesačnej starostlivosti s Proerecta LONG.

Proerecta Long
Kliknite a vyberte si počet balení. 1 dóza vydrží celý mesiac. Odporúčame 3mesačnú starostlivosť o hladinu testosterónu a pevnú erekciu.

Ako zvýšiť produkciu testosterónu a zabrániť tak rozvoju andropauzy?

Prirodzené a bezpečné opatrenia existujú. Je potrebné si vstúpiť do svedomia a pochopiť, že sa stav nezlepší, ak cielene nezapracujeme na zmenách. Je nutné sa zamerať a eliminovať aspekty, ktoré oslabujú vlastnú produkciu testosterónu. Tu sú:

Zmena životosprávy pre oddialenie andropauzy
Nie, skutočne sa nemusíte nechať zavrieť do kláštora na to, aby ste zlepšili svoju životosprávu.
 • Prestaňte fajčiť. Fajčenie totiž urýchľuje vyčerpanie zásob zinku v tele, pričom práve zinok je základným stavebným prvkom testosterónu. Pokiaľ dostatočne zinok neprijímame v strave, vznikne jeho deficit.
 • Prestaňte piť. Alkohol potláča produkciu testosterónu. Zvyšuje produkciu iných hormónov, ktoré testosterón doslova vytláčajú. Ak pijete každý deň, tvorba testosterónu je veľmi nízka. Kruh je zamotaný, pretože čím ťažšie prejavy andropauza má, tým väčšie je riziko, že muž alkoholu prepadne a tvorbu testosterónu ešte viac oslabí.
 • Snažte sa schudnúť. A to zmenou jedálnička, znížením kalorického príjmu a zvýšením výdaja – šport, pohyb, ťažká práca. Tuční muži majú znížený testosterón, a naopak muži s nízkym testosterónom majú vyššie riziko, že sa tučnými stanú. Zvyšuje sa totiž estrogén, ktorý prispieva k ukladaniu tukov.
 • Spite výdatne. Mužské telo produkuje hormón v priebehu noci, a hlavne v ranných hodinách. Ak počas tejto doby práve nespíte, telo produkuje menej hormónov. K únave z nedostatku spánku sa tak pripája aj slabosť spôsobená nedostatkom testosterónu.
 • Jedzte čerstvo, pestro, výdatne, ale neprejedajte sa a ani nehladujte. Napomôžu vám potraviny bohaté na vitamín A (zvieracie vnútornosti, hlavne pečeň, syry, vajcia, mrkva, špenát, marhule, šípky), C (ríbezle, kapusta, brokolice, paprika, karfiol, kel, chren, citrusy, bobuľové ovocie), E (klíčky, orechy a semená, sója, maslo, mlieko) a B (kvasnice, mäso, syry, obilniny, strukoviny, orechy), ďalej tie s obsahom horčíka (ovocie, zelenina, strukoviny, mäso, ryby, orechy), zinku (morské plody, semienka a jadierka, hovädzie mäso, ryby, mliečne výrobky), vápnika (mliečne výrobky, ryby, zelenina, sójové produkty, orechy, semená, zelený čaj, mak) a selénu (vnútornosti, ryby, morské plody, morské riasy, zelenina).

Zoznam je široký a potraviny sú dostupné, takže je možné si ich veľmi ľahko zaradiť všetky.

NEZABUDNITE, že Proerecta LONG je namiešaná presne podľa potrieb mužov s oslabenou tvorbou hormónov.

2 kapsule denne je bezpečné množstvo pre doplnenie prospešných látok na podporu tvorby testosterónu.

Zloženie Proerecta Long
Zloženie Proerecta LONG je prispôsobené telesným potrebám mužov so zníženým testosterónom.

5 tipov, ako predchádzať problémom spôsobeným andropauzou

Alkohol pite málo, alebo vôbec

Alkohol zhoršuje andropauzu
Jeden pohár vínka večer za odmenu je maximum, ktorý by ste mal denne vypiť.

Znižuje produkciu testosterónu v tele, čo má dlhodobo negatívne účinky na sexuálne libido a pevnosť erekcie.

Za „ako tak“ bezpečné sa považuje 15 alkoholických nápojov za týždeň, čo sú maximálne 3 dávky alkoholu za deň.

Jedna dávka alkoholu pre dospelého muža je jedno veľké pivo, 2 dl vína alebo 1 pohár destilátu. Tí zodpovednejší však prestanú piť úplne.

Eliminujte stres v živote a vyhýbajte sa stresovým situáciám a ľuďom

Stres telo núti produkovať stresový hormón kortizol. Ten potláča produkciu testosterónu. Naučte sa viac odpočívať.

Televíziu vymeňte za knižku, mobil za prechádzku. Skúste meditáciu, čiže nerobte vôbec nič, iba myslite na príjemné veci, alebo nemyslite vôbec. Očistite mozog od zbytočností.

Sledujte svoj jedálniček a premýšľajte, čo jete

Jedálniček pre zmiernenie andropauzy
Mäso, zelenina, mliečne výrobky, strukoviny a voda, občas ovocie. Základ zdravej stravy.

Nedržte prísne diéty, pretože telo potrebuje živiny. Nedržte pôsty. Nehladujte za účelom schudnúť.

Naučte sa jesť pestro, čo najviac čerstvo a čo najšetrnejšie upravené potraviny. Buďte vždy sýty, ale nie prejedený. Nikdy nehladujte.

Ideálna skladba jedálnička, ktorá podporuje tvorbu testosterónu a dlhodobo spomaľuje nástup andropauzy, je mäso so zeleninou, občas ovocie, veľa strukovín, semien a orechov, kyslomliečne výrobky. Vidíte, aký čistý je taký jedálniček?

Vyraďte polotovary, vysoko spracované potraviny, všetko, čo vyšlo zabalené a trvanlivé z továrne, mrazené jedlá a jedlá nešetrne upravené (žiaden gril, smaženie, fritovanie a ani pečenie na silnom ohni).

Pite vodu, neochutené čaje, (domáce) ovocné a zeleninové šťavy, jednu kávu denne a občas (ZA ODMENU!) pol litra piva či pohár červeného vína.

Udržiavajte sa fyzicky aktívny

Šport pre zmiernenie andropauzy
Šport je zábava, obzvlášť ak športujete s priateľmi, ktorí vás vedú.

Minimálny odporúčaný pohyb je aspoň 30 až 40 minút nepretržitej fyzickej záťaže 3x týždenne. Toto množstvo vás aspoň nejako udrží v postačujúcej kondícii. Menej nestačí a ideálne je vždy viac, samozrejme s ohľadom na regeneráciu a uvoľnenie pohybového aparátu.

Dobre fungujúce a silné telo logicky produkuje viac kvalitného testosterónu. Nájdite si partiu ďalších mužov na futbal či volejbal, choďte si zabehať alebo zaplávať, partnerka vás možno presvedčí na jógu alebo crossfit.

Ak to nejde, necvičte sám a snažte sa pridať k skupinke podobne schopných ľudí, ktorí vás budú motivovať a potiahnu vás vpred.

Dostatočne spite a spánok „neoklamávajte“

Spánok pre zmiernenie andropauzy
Spánok je snáď ta najlepšia časť dňa. Neoberajte sa o neho. Vytvára testosterón.

Dôležitý je neprerušovaný celonočný spánok, ideálne plných 8 hodín. Testosterón sa tvorí v noci, nad ránom v priebehu fázy REM. Preto práve v tejto dobe musíte spať ako dudok.

Ak pre prácu nestíhate spať „podľa predpisu“ a pracujete na viac zmien, stále sa snažte o poctivých 8 hodín spánku, aj keď vo vašom prípade už môže byť produkcia testosterónu o niečo málo znížená. O dôvod viac sa snažiť začleniť všetky metódy súčasne.

Ako ostať zdravý a čulý počas andropauzy a po nej?

Väčšina rád bude podobná ako u snahy vyhnúť sa, alebo aspoň zmierniť prejavy andropauzy. Niektorí muži počas andropauzy rekapitulujú a bilancujú svoj život a mnohí z nich reálne chcú stav udržať na prijateľnej úrovni. Nechcú viac slabnúť a starnúť „tak nahlas“ ako muži okolo.

Udržiavať sa v kondícii má zmysel pre celkové zdravie a nie iba pre akúsi prevenciu negatív andropauzy. Chcete sa tiež cítiť a vyzerať zdravo aj v starobe? Veríme, že celkom určite áno.

Nechajte sa pravidelne a preventívne vyšetrovať

Vyšetrenie andropauzy
Či trpíte andropauzou zistí s istotou až lekár na základe vyšetrenia krvi.

Ako sme písali, príznaky andropauzy si muži môžu často pomýliť s výskytom a prejavom iných, oveľa nebezpečnejších chorôb.

Inak by vám mohli uniknúť tieto závažné komplikácie:

 • choroby srdca a ciev (veľmi nebezpečné)
 • zvýšený cholesterol (ohrozuje srdce, cievy a váhu)
 • diabetes 2 typu (cukrovka, ohrozuje cievy)
 • choroby prostaty (časté močenie, bolestivé zväčšenie až rakovina)
 • osteoartritída (bolestivé zápaly kĺbov)
 • nespavosť (nepríjemné, spôsobuje chronickú únavu)
 • erektilná dysfunkcia (veľký problém vo vzťahu a vzhľadom k vlastnému sexuálnemu uspokojeniu)

Všetky tieto choroby si môže postihnutý zamieňať za súčasť andropauzy. Pokiaľ by ste ich ignoroval dlhodobo, rozvíjali by sa, zdravie by sa zhoršovalo a hrozila by predčasná smrť.

Dodržiavajte vyššie spomenuté zásady zdravej životosprávy

Čiže do tretice: nepite, nefajčite, nestresujte, odpočívajte, jedzte zdravo, pohybujte sa (A SÚLOŽTE!), smejte sa.

A pravidelne navštevujte lekára. Problémom je, že muži sa často hanbia, alebo problémy bagatelizujú slovami „Ale ono sa to stratí.. Ono to prejde, neboj sa“. Klamú tak ale svojmu okoliu, ale aj sami sebe.

Žena je u gynekológa minimálne každého pol roka, ale muži u urológa? Niekedy ani raz za život. Štatistiky sú alarmujúce.

Diskusia a skúsenosti reálne postihnutých mužov a ich zúfalých žien

Pozreli sme sa na internetové diskusie. Hľadali sme skúsenosti a príbehy andropauzou postihnutých mužov, ale tiež ich partneriek, ktoré si zmeny všimli a trápia ich.

„Cítil som sa tak unavený a bez nálady, že som si vsugeroval, že mám vážnu chorobu, asi rakovinu.

Nič ma nebavilo, najradšej som sám sedel v garáži u nás doma. Tam som mal kľud.

Najviac ma štvalo, keď sa ma žena stále pýtala: Čo je s tebou?“

Anonym, 67 rokov, Ostrava

Tu vidíme klasický dopad ignorovania návštevy urológa alebo sexuológa. Postihnutý si vsugeroval, že má rakovinu, a celkom mylne tak odhadol situáciu. Jeho žena nadobudla starosti, ale pre neho bol prvoradý pokoj a odpočinok. Táto skúsenosť presne ukazuje na všetky vyššie uvedené zdravotné a vzťahové komplikácie s nástupom andropauzy.

„No, ono to u tých chlapov fakt nie je sranda. Zdá sa, že majú horší priebeh, ako u ženského prechodu. Žiadna výhra, dúfam, že to nestretne všetkých.“

Zuzana, internet

Partner pani Zuzany mal pravdepodobne veľmi nepríjemné príznaky, ktoré dokonca prekonali príznaky ženského prechodu – klimaktéria.

„Mňa teda starnutie nestraší vôbec. Já sa nakoniec možno aj teším, aspoň budem mať viac času na všetko, čo ma baví.

Ale tu tie knižné rady, čo mám a nemám robiť, keď mám toľko a toľko rokov, sú úplne naprd. Každý je iný. Tak ja si v rámci starnutia zabehnem nejaký ten triatlon.“

Jíří, internet

Pán Jiří sa zjavne i vo vyššom veku teší dobrému zdraviu. Tu vidieť, že behá a na odpočinok v starobe sa teší. Udržiava tak fyzickú a psychickú kondíciu, čím sa mu darí prejavy andropauzy utíšiť.

„U mňa sa andropauza prejavila poklesom testosterónu. Bol som aj na vyšetrení. Namerali mi znížené hodnoty a nasadili nejaké vitamíny alebo niečo také.“

Peter, internet

Peter má skúsenosť s odberom krvi pre meranie obsahu testosterónu a s následnou terapiou buď liekmi alebo doplnkami výživy pre doplnenie živín, ktoré podporia produkciu vlastného testosterónu.

„Môjho muža v tomto období sprevádza andropauza. Má 56. Pevne verím, že sa nebudem správať ako on. Je to na nevydržanie s takýmto mužom žiť a pritom ho nezabiť.

Mám ho samozrejme rada, ale tie jeho nálady. Je stále podráždený, náladový, nahnevaný, potom zas mrzutý, žiarlivý, závistlivý, a hlavne má iba svoje názory. Tie moje sú nesprávne a vraj plné nezmyslov.

Keď chcem povedať svoj názor, tak nech radšej mlčím. Keď radšej mlčím a hovorím málo, tak vraj nekomunikujem a som zamilovaná do iného muža.

Najviac ma naštve, keď sa začne ľutovať, že je chudák a nikto ho nemá rád, že teda dopadol. HRÔZA!!!“

Violleta, internet

Manžela pani Viollety andropauza zastihla naplno skoro vo všetkých jej symptómoch. Vzťah začal škrípať a manželia sa nedokázali ani normálne porozprávať.

Andropauza a najčastejšie kladené otázky

Ako dlho trvá andropauza?

Andropauza nemá presné trvanie. Prichádza, trvá a zmierňuje sa individuálne.
Zdroje uvádzajú, že nepríjemné príznaky mužského prechodu môžu trvať 15 až 20 rokov. Má preto zmysel ustavične sa snažiť o zvýšenie hladiny testosterónu.

V akom veku prichádza a začína andropauza?

Hladina testosterónu a ďalších androgénov začína výrazne klesať približne od 40. roku života. Je iba na mužovi, či sa bude o seba starať, športovať, dobre jesť a udržiavať sa v dobrej fyzickej a psychickej kondícii, aby sa nepríjemné prejavy andropauzy čo najviac zmiernili a oddialili.

Aké sú príznaky a prejavy andropauzy?

Všetky sú nepríjemné a nežiaduce. Žiadne z nich nie sú pre muža užitočné a očakávané. Bohužiaľ. Štandardne sa „tešte“ na:
– znížené libido a nezáujem o sex
– problémy s erekciou, problémy s dosiahnutím a udržaním erekcie, vznik erektilnej dysfunkcie
– neuspokojivý orgazmus
– znížený počet a kvalita spermií až neplodnosť (infertilita, sterilita)
– nedostatok energie, celková únava a z nej vznikajúce pocity vyhorenia, depresií a nervozity
– náhle výkyvy nálad až trvalá zmena osobnosti k horšiemu
– návaly tepla a potenie sa (aj v priebehu noci)
– strata motivácie, nezáujem o bežné denné aktivity
– úbytok svaloviny, a naopak priberanie na váhe a tuku
– znížená pevnosť a hustota kostí, lámavosť kostí
– strata vlasov

Uvedené príznaky sa môžu objaviť spoločne alebo samostatne. V každom prípade sa im nie je možné vyhnúť, pokiaľ hladina testosterónu skutočne klesne. Snažte sa hladinu udržať životosprávou. Pridajte bylinné kapsule Proerecta LONG so zinkom a horčíkom.

Ako je možné andropauzu zmierniť alebo liečiť prírodne?

Zabezpečte si dostatočný prísun nevyhnutných živín zo stravy. Jedzte čerstvé potraviny, nepečte na uhlí, majte dostatok mäsa a zeleniny.
Podstatné sú vitamíny C, D a E, minerály vápnik, horčík, selén a zinok (tieto a ďalšie zložky obsahujú české bylinné kapsule Proerecta LONG).
Znížený testosterón bezpečne zvyšuje fyzická aktivita – šport a tvrdá práca. Rovnako dostatočne spite a neponocujte.

proerecta Long

Môžu andropauzu sprevádzať návaly tepla?

Áno a to pomerne často. Aj keď u žien sú častejšie, ale tiež sa nevyhýbajú ani mužom. Návaly spôsobuje už závažný nedostatok testosterónu, ktorý spôsobuje andropauzu, ale tiež aj v priebehu ochorenia rakoviny prostaty. Pokiaľ sú návaly časté a neznesiteľné, vyšetrite sa u andrológ.

Čo je presne mužská menopauza?

Ide o ľudový názov pre andropauzu. Stretnete sa aj s výrazom mužský prechod. Odborný slovník však uznáva iba názov andropauza.

Ako sa v priebehu andropauzy zmením psychicky?

Bohužiaľ, zväčša veľmi neznesiteľne pre vaše okolie. Spomeňte si na tých stále ufrflaných, večne nespokojných a nadávajúcich starých mužov. Možno ste sa niekedy v duchu pýtali: „Do čerta, to ten starý frfloš nemá čo na práci?“ No, a takto to funguje.
Ten starý frfloš je totiž v silnej andropauze, a pokiaľ nechcete dopadnúť ako on, musíte podniknúť kroky k udržaniu hladiny testosterónu čo možno najdlhšie až doživotne.

Čo mám jesť pre zvýšenie testosterónu a k oddialeniu andropauzy?

Tu sú užitočné potraviny. Inšpirujte sa a jedzte práve tieto, alebo im podobné potraviny:
– tuniak (a mastné morské ryby)
– plnotučné mlieko (a kyslomliečne výrobky)
– vajcia (maximálne 2 denne z dôvodu cholesterolu)
– obilniny a strukoviny
– hovädzie a kuracie mäso
– akúkoľvek zeleninu (a tiež ovocie, ale menej)

Aký je rozdiel medzi andropauzou a menopauzou?

Podstatným rozdielom je, že u žien produkcia hormónov klesá veľmi rýchlo a zmeny sú viac viditeľné i výrazné. U mužov je pokles dlhodobý a muž si sám až tak ani nevšimne, že sa jeho andropauza prehlbuje. Aj kvôli tomu často nemá pocit, že sa mení, aj keď jeho okolie má opačný názor.
Andropauza tiež neznamená koniec mužskej plodnosti. Naopak u žien neplodnosť v menopauze vzniká.
Skúste mesačnú starostlivosť pre zvýšenie testosterónu s kapsulami Proerecta LONG a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.

Je andropauza choroba?

Nie, andropauza rozhodne nie je choroba. Je to bežná a neoddeliteľná súčasť starnutia a je spôsobená poklesom vlastnej tvorby testosterónu (tvorí sa v semenníkoch a nadobličkách). Najväčší výskyt andropauzy je zhruba u mužov vo veku 45 až 65 rokov. U väčšiny mužov dochádza k výrazným a citeľným prejavom poklesu hormónov. Príznaky sa nemusia vyskytnúť naraz. POZOR – príznaky môžu byť zapríčinené aj inými zdravotnými komplikáciami a je ťažké rozpoznať pôvod problémov.

Koľko percent mužov postihne andropauza?

Približná štatistika hovorí o 40 až 65 % mužoch. Čísla sú však iba orientačné. Nie každý muž s andropauzou navštívi lekára, ktorý by stav zaznamenal a nie každý muž má príznaky tak intenzívne, aby ich sám na sebe zistil. Percento postihnutých tak bude pravdepodobne ešte väčšie.

Ako sa andropauza vyšetruje, zisťuje a diagnostikuje?

Príznaky sa líšia od muža k mužovi a neexistuje žiadna limitná hladina testosterónu, pod ktorou by sa symptómy zaručene prejavili. Preto nie je až tak jednoduché andropauzu diagnostikovať.
Lekári používajú rôzne dotazníky (Androgénny deficit u starnúcich mužov – ADAM a Starnutie mužských symptómov – AMS). Tie pomáhajú štatisticky diagnostikovať andropauzu. Dotazníky identifikujú mužov, ktorí môžu mať nízku hladinu testosterónu. Potom sa tiež meria obsah hormónov v krvi (celkový obsah a biologicky dostupný obsah).
Lekár tiež posudzuje ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré môžu mať podobné príznaky, ako andropauza a nízky testosterón.

Môže andropauzu vyvolať liečba rakoviny prostaty?

Áno, môže sa to stať, pretože v priebehu liečby rakoviny prostaty sa umelo potláča produkcia pohlavných hormónov. Robí sa to z dôvodu, aby sa zabránilo rozvoju nádorového tkaniva. Práve preto klesá vlastná produkcia testosterónu a andropauza môže mať rýchlejší nástup.
Medzi nepríjemné súčasti liečby patria aj návaly tepla a nočné potenie.

Končí kvôli andropauze plodná etapa mužského života?

Nie, muž môže byť plodný i dlho počas andropauzy. Každopádne s plodením detí opatrne. Znižuje sa produkcia a kvalita spermií, takže môžu byť poškodené a slabé. Pred úsilím o plodenie si nechajte spermie vyšetriť pomocou spermiogramu.

Ako sa líši andropauza od bežného starnutia?

Starnutie prebieha nepretržite od narodenia až po smrť. Orgány a tkanivá sa opotrebovávajú a slabnú. Andropauza je tiež súčasťou bežného starnutia. Pokiaľ ale telo dokáže udržať hladinu hormónov na určitej úrovni, starne o niečo pomalšie, ako keby sa produkcia hormónov znížila. Telo je silnejšie, výkonnejšie a imúnnejšie. Čiže starnutie potom predchádza andropauze a rýchlosť nástupu je závislá na hladine hormónov.

Na ktorého lekára sa s andropauzou obrátiť?

V prvom rade nezanedbávajte na preventívne prehliadky, na ktoré ste už zvyknutý. Navštíviť môžete svojho všeobecného lekára. Pokiaľ lekár bude mať podozrenie, odporučí vás k špecialistovi. Ísť môžete priamo k andrológovi, urológovi, sexuológovi, alebo endokrinológovi. Odoberú vám krv, vyšetria vás a odporučia ďalšie kroky, aby ste bol zdravý a čulý až do staroby.

Akými liekmi je možné andropauzu liečiť?

Lekár sa bude snažiť rôznymi prípravkami liečiť znížený testosterón, a to hlavne pomocou perorálnych látok (užívajú sa ústne), testosterónovými injekciami, testosterónovými náplasťami a gélmi aplikovanými na kožu.

Prečo slovenská Wikipédia nepíše nič o andropauze?

To skutočne netušíme, ale kedykoľvek na ňu môžete pridať vlastný text :). Vieme, že výraz „andropauza wiki“ je veľmi vyhľadávaný.

Čo všetko sme o andropauze zistili?

 • je prirodzenou súčasťou starnutia muža
 • nedá sa liečiť, iba zmierniť jej príznaky a oddialiť jej nástup
 • najväčší vplyv má klesajúca hladina testosterónu
 • niekto ju pocíti viac, iný menej
 • niektorých mužov nepostihne vôbec
 • má množstvo negatívnych príznakov a vplyvov
 • okrem postihnutého strpčuje život jeho rodine a okoliu
 • pre jej presné odhalenie je potrebné vyšetrenie, v prvom rade rozbor krvi pre zistenie obsahu testosterónu
 • je možné ju zmierniť vďaka zdravej životospráve

MÁME POMOC PROTI RÝCHLEMU NÁSTUPU ANDROPAUZY a tiež zmierneniu jej negatívnych príznakov.

Proerecta LONG s bylinnými zložkami, vitamínmi a minerálmi.

2 kapsule denne, ideálna 3-mesačná starostlivosť.

Kliknite na tlačidlo nižšie, objednajte LONG a do 48 hodín bude u vás.
Proerecta Long

Použité odborné zdroje

V priebehu prípravy článku sme za vás preštudovali a zrozumiteľne vysvetlili tieto odborné štúdie: