Neplodnosť u mužov: Príčiny, príznaky, liečba a možnosti, ako splodiť dieťa prirodzene

  • Redakcia Proerecta.com
  • 27 marca, 2024

Neplodnosť u mužov je pomerne rozšírená a aktuálne má s počatím problém každý piaty pár, aj pokiaľ souloží často, nepoužíva ochranu, vysadí antikoncepciu a snaží sa o dieťa prirodzene. Neplodnosť u mužov je príčinou zhruba v polovici prípadov neúspechu a problémy s plodnosťou trápi aj ženy.

Najčastejšie je neplodnosť u muža dôsledkom nízkeho (oligozoospermia) až žiadneho počtu spermií (azoospermia), abnormálnym tvarom (teratozoospermia) alebo zníženou pohyblivosťou spermií (asthenozoospermia). Ďalej prekážkami v semenných cestách, cez ktoré sa spermie nedostanú von z tela do pošvy. Neplodnosť spôsobujú aj rôzne choroby, úrazy, zdravotné komplikácie, celkovo nezdravý životný štýl a ďalšie faktory. V článku menujem najčastejšie príčiny.

Aj keď môže byť mužská neplodnosť dlhodobá a partnerov duševne trápiť, stále existujú dostupné spôsoby liečby a pomoci. Aj ak vás dnes lekár prehlásil za neplodného, šanca na vlastné dieťa stále existuje. Spolupracujte s lekármi a dbajte na ich odporúčania.

neplodnosť u mužov

Ako e-shop vám ponúkame rastlinný doplnok stravy pre podporu tvorby a kvality spermií Proerecta LONG. Nejde o liek a nemá liečivý účinok, takže neplodnosť ani jej príčiny nelieči.

Pokiaľ ale spermie produkujete, pomocou LONGu podporíte ich normálnu tvorbu, kvalitu a množstvo vďaka vhodne namiešaným vitamínom, minerálom, aminokyselinám a výtažkom z rastlín.

Klikněte na tlačidlo a prezrite si zloženie, dávkovanie a účinky LONGu.

NEPLODNOSTI A PORUCHÁM MUŽSKEJ PLODNOSTI ROZUMIEME. Ak máte konkrétnu otázku na neplodnosť, zhoršenú plodnosť a problémy splodiť dieťa, zavolajte nám alebo napíšte. Radi vám poradíme. info@proerecta.com, +421 917 133 459.

Príznaky neplodnosti u mužov

príznaky neplodnosti u mužov
Hlavným príznakom je dlhodobá neschopnosť oplodniť partnerku. Neplodnosť sa nemusí prejaviť nijak inak.

Najvýraznejším príznakom je dlhodobá neschopnosť počať dieťa, a teda oplodniť partnerku. Inak sa neplodnosť u mužov nemusí nijak prejavovať, a pokým sa muž o dieťa zatiaľ nesnaží, o svojej neplodnosti dlhú dobu vôbec netuší.

Ak neplodnosť spôsobuje iná choroba, muž si na sebe môže všímať:

  • sexuálne dysfunkcie – problémy, ktoré mužovi znemožňujú mať normálny sex alebo vyvrcholiť – často erektílna dysfunkcia, poruchy ejakulácie, poruchy orgazmickej funkcie (anorgazmia), nízke erotické libido a nezáujem o sex, bolesť počas sexu, malé množstvo ejakulátu (hypospermia) a ďalšie,
  • opuch, bolesť, hrčka a výrastky v oblasti semenníkov alebo penisu,
  • abnormálne znížený počet spermií (oligozoospermia) pod 15 miliónov na mililiter alebo pod 39 mil na celý objem ejakulátu, ak je prítomný,
  • rast prsného tkaniva (gynekomastia) v súvislosti so zníženým testosterónom alebo zvýšeným estrogénom,
  • úbytok telesného ochlpenia alebo vypadávanie vlasov v dôsledku hormonálnej nerovnováhy,
  • opakované infekcie dýchacích ciest a problémy s čuchom – plodnosť zhoršuje prítomnosť baktérií v tele.

INÉ NÁZVY: Neplodnosť sa odborne nazýva sterilita alebo infertilita. Neplodný muž je v lekárskej reči sterilný alebo infertilný muž.

Kedy s podozrením na neplodnosť navštíviť lekára?

Za lekárom, konkrétne sexuológom si zájdite, ak sa vám nepodarilo oplodniť partnerku ani po roku snaženia. Svoje obavy môžete nahlásiť aj praktickému lékarovi, ten vás ale pošle za sexuológom prípadne iným špecialistom.

Počet a kvalitu spermií lekár skúma na spermiograme. Sexuológ môže navrhnúť aj iné metódy vyšetrenia plodnosti, pokiaľ nemôžete ejakulovať a odovzdať vzorku ejakulátu.

K lekárovi môžete ísť aj skôr, než až po roku v prípade:

  • že trpíte sexuálnou dysfunkciou ako problémy s erekciou alebo erektílna dysfunkcia, zníženým záujmom o sex alebo problémom sex vykonávať,
  • pokiaľ pociťujete bolesti alebo opuch v oblasti semenníkov a okolí alebo ste si nahmatal hrčky a podozrivé útvary,
  • pokiaľ ste už trpel problémami alebo úrazmi semenníkov a prostaty alebo ste mal iné závažnejšie sexuálne problémy,
  • pokiaľ ste v minulosti podstúpil operácie v oblasti semenníkov, triesel, penisu alebo miešku,
  • pokiaľ máte partnerku staršiu ako 35 rokov, pretože ani ona nebude plodná večne a je nutné snažiť sa o dieťa rýchlejšie.

Uvedené riziká môžu zhoršovať plodnosť a byť príčinou neplodnosti, preto ich nemožno ignorovať a čakať, či sa dieťa nenarodí. Škodlivé vplyvy je nutné odstrániť a vyliečiť čo najrýchlejšie, inak by sa plodnosť ďalej zhoršovala a šanca na dieťa ešte viac klesala.

Nezabudnite sa uistiť, že behom sexu nepoužívate kondóm, spermicídne prípravky a partnerka neužíva žiadnu antikoncepciu. Majte tiež istotu, že si plodnosť nechala vyšetriť aj partnerka. Neplodnosť na strane muža je približne v polovici prípadov. Majte preto jasno vy aj partnerka.

Liečba neplodnosti u mužov

Ojedinele sa stáva, že sa lekárovi nepodarí zistiť presnú príčinu neplodnosti (idiopatická nepodnosť). Stále vám ale dokáže poradiť metódy, ako zvýšiť šance na oplodnenie partnerky. Preto je dôležité vyšetrenie, a pokiaľ je to nutné, podstúpiť aj viacero rôznych vyšetrení (menujem ich nižšie v článku). Zároveň je vhodné poslať na vyšetrenie plodnosti aj partnerku.

Neplodnosť u mužov sa nejčastejšie lieči týmito metódami:

Vyliečenie infekcií a zápalov

Infekcie a zápaly v reprodukčnom systéme alebo močovej sústave možno liečiť antibiotikami. Vždy záleží, ako dlho infekcia trvala, ako závažná bola a aké škody zanechala. Plodnosť nemožno obnoviť vo všetkých prípadoch. S liečbou je potreba začať čo najrýchlejšie.

Hormonálna liečba

Lekár sa bude snažiť navodiť hormonálnu rovnováhu. Substitučná terapia je dopĺňanie chýbajúcich hormónov do tela formou liekov alebo aplikácie cez kožu. Lieky možno podávať aj pokiaľ je hladina niektorých hormónov rizikovo vysoká a spôsobuje neplodnosť.

Chirurgický zákrok

Cieľom operácie je spriechodniť cesty, ktorými sa spermie pohybujú. Chirurg upraví rozšírené žily alebo odblokuje upchané semenovody. Pokiaľ si muž nechal spraviť vazektómiu (prerušenie semenovodov), je možné znovu ich spojiť. Pokiaľ muž neejakuluje alebo ejakulát neobsahuje spermie, je možné odobrať ich priamo zo semenníkov. Pomocou chirurga je možné vyriešiť mnohé príčiny neplodnosti u mužov.

Vyriešenie sexuálnych dysfunkcií

Tieto problémy môžu znemožňovať sex a oplodnenie, často kvôli erektílnej dysfunkcii, kedy sa penis nepodarí dostať do pošvy alebo kvôli predčasnej ejakulácii. Existujú lieky na predpis a úspešná môže byť aj terapia či rôzne domáce metódy pre zlepšenie sexu.

Metódy asistovanej reprodukcie

Asistovaná reprodukcia je neraz poslednou možnosťou, ako mať vlastné dieťa, pokiaľ žiadna liečba nezaberie. Lekár získa spermie prirodzenou ejakuláciou. Ak nie je možná, odoberie spermie priamo zo semenníkov. Ak postihnutý spermie neprodukuje, ostáva už iba nájsť vhodného darcu.

Spermie možno vložiť priamo do ženského vajíčka alebo vajíčko odobrať, oplodniť ho metódou „in vitro (v skúmavke), a následne vrátiť do maternice, kde začne tehotenstvo. Zvážiť je možné aj adopciu dieťaťa.

Prospešné zmeny životosprávy a návykov pre zníženie rizika neplodnosti

metódy podpory plodnosti
Plodnosť prirodzene podporí dostatok pohybu, zdravá strava, žiadne zlozvyky aj psychická pohoda

Diagnostikovanú neplodnosť je možné v mnohých prípadoch úspešne zvrátiť a vyliečiť. Okrem dodržania predpísanej liečby je nutné zmeniť životosprávu tak, aby sa plodnosť zlepšila a vy ste sa dočkal dieťaťa.

Ak je to možné, často súložte

Sex majte vždy, keď na neho budete mať chuť. Pokojne každý deň. Častý sex udržiava aktívne sexuálne funkcie, reprodukčné orgány a stimuluje tvorbu spermií.

Stále sa snažte o dieťa

Sex majte často, ale hlavne počas partnerkinej ovulácie. K ovulácii dochádza raz za menštruačný cyklus a ide o krátku dobu, často iba 1 deň, kedy sa vo vaječníku uvoľní zrelé vajíčko a čaká na spermiu. Ak stále produkujete spermie, je to správna doba oplodniť partnerku. Súložte čo najčastejšie a kedykoľvek.

Nepoužívajte ochranu ani antikoncepciu

Ak je cieľom tehotenstvo, spermiám nesmie nič brániť v dosiahnutiu vajíčka. Počas snahy nepoužívajte vy ani partnerka kondóm, pesar, spermicídy, antikoncepciu, vnútromaternicové teliesko ani iné ochranné prostriedky. Ak používate lubrikačné gély, predajcu sa spýtajte, či neohrozujú spermie.

Dodržujte zdravú životosprávu

Zdravý život podporuje správnu funkciu orgánov, reprodukčnej sústavy a žliaz produkujúcich dôležité hormóny. Cieľom je zdravo a pestro jesť, často sa hýbať, pravidelne odpočívať a regenerovať, byť šťastný a veselý vo vzťahu, doma aj v práci. Samozrejmosťou je odvyknúť si od všetkých zlozvykov, ktoré škodia plodnosti a spôsobujú neplodnosť. Žiadny alkohol, fajčenie, drogy, stimulanty ani riskantné správanie.

Doplnky stravy pre podporu plodnosti

Doplnok stravy nie je liek, takže žiadny nedokáže vyliečiť neplodnosť ani choroby, ktoré neplodnosť spôsobujú.

Doplnky dopĺňajú dôležité látky, ktoré telo potrebuje pre produkciu spermií v dostatočnom množstve. Prírodné doplnky stimulujú tiež hormonálnu rovnováhu, ktorá je taktiež dôležitá.

Doplnkom pre podporu mužskej plodnosti, normálnej funkcie reprodukčnej sústavy a pevnej erekcie je Proerecta LONG. Kapsuly užívajte 1 až 2 mesiace pred a počas snahy o dieťa.

Objednávku vám doručíme do 2 dní a s podporou plodnosti môžete začať ihneď aj pokiaľ práve podstupujete liečbu neplodnosti. O užívaní LONGu informujte aj lekára, pokiaľ vám predpísal lieky.

Príčiny neplodnosti u mužov

Dôvodom neplodnosti sú choroby, úrazy, vrodené poruchy a vývojové vady, niektoré druhy liekov a liečby, nezdravá životospráva a negatívne vplyvy, ktorým sa muž vystavuje.

Vymenoval som najčastejšie príčiny, ale neplodnosť u mužov spôsobujú aj iné. Preto je rozumné nechať sa odborne vyšetriť a pomoc alebo liečbu zamerať na konkrétnu príčinu, ktorú lekár zistí.

fajčenie tabaku, pitie alkoholuvystavenie sa chemikáliámnezostúpené semenníky
užívanie drogprehrievanie semenníkovvrodené poruchy plodnosti
nadváha a obezitaúrazy semenníkovchoroby
infekciepooperačné stavyrizikové metódy liečby
Tabuľka častých príčin mužskej neplodnosti

Lekárske príčiny mužskej neplodnosti

vyšetrenie neplodnosti u mužov
Neplodnosť zistí sexuológ, ale môže vás poslať na rôzne ďalšie vyšetrenia k iným špecialistom

Je dôležité poznať svoj zdravotný stav a všetky choroby, ktoré môžete mať. Dodržujte preventívne prehliadky každý rok a k lekárovi choďte s každým novým úrazom a podozrením na chorobu. Iba tak je možné rýchlo jednať, odvrátiť neplodnosť a začať sa liečiť od začiatku pre obnovu plodnosti.

Celiakia

Celiakia je citlivosť a neznášanlivosť lepku (glutén), ktorý sa nachádza v obilninách a výrobkoch z nich. Pre mužov celiakov je vhodná bezlepková diéta. Nie každý muž o svojej celiakii tuší, a pokiaľ diétu neprijme, môže produkovať abnormálne spermie a trpieť hormonálnou nerovnováhou.

Hormonálna nerovnováha

Ide o poruchu tvorby dôležitých hormónov. Tie produkujú semenníky a ďalšie žľazy (štítna žľaza, hypofýza, hypotalamus a nadobličky). Pokiaľ dôjde k nedostatočnej tvorbe testosterónu a mužských hormónov androgénov, ide o tzv. mužský hypogonadizmus, a teda zhoršenú a oslabenú funkciu pohlavných žliaz (gonád). Stav sa lieči vpravovaním chýbajúcich hormónov do tela.

Muž môže byť neplodný aj pokiaľ nefunguje správne čo i len jedna z týchto žliaz. Vtedy zároveň dochádza k hormonálnej nerovnováhe.

Genetické poruchy

Často ide o dedičné chromozomálne poruchy, kedy sa muž nenarodí s chromozómami X a Y, ale napríklad s dvoma X. Tieto vady spôsobujú abnormálny vývoj rozmnožovacích orgánov. Poruchy spôsobuje Klinefelterov syndróm, Kallmannov syndróm alebo cystická fibróza.

Infekcie a zápaly

Infekcie zhoršujú produkciu spermií. Následný zápal, opuch a prípadné deformácie môžu brániť správnemu prúdeniu spermií.

Častý je zápal semenníkov (orchitída), zápal nadsemenníkov (epididymitída) a infekcia sa do rozmnožovacej sústavy môže dostať aj z močových ciest. Ďalej zápaly spôsobujú pohlavne prenosné choroby (kvapavka, HIV a iné).

Infekcie môžu poškodiť semenníky aj trvalo, ale obvykle ostáva možnosť získať spermie odberom.

Lieky proti rôznym chorobám

Úlohou liekov je chrániť vás a brániť zhoršovaniu choroby, ktorá môže ohroziť život. Niektoré majú negatívne účinky a spôsobujú dočasnú neplodnosť, ale váš zdravotný stav je dôležitejší, než snaha o dieťa.

Neplodnosť u mužov aj žien môžu spôsobiť lieky proti rakovine, testosterónová hormonálna terapia, anabolické steroidy, lieky na artritídu alebo vredy a rôzne ďalšie lieky.

Ak užívate lieky na predpis a nedarí sa vám oplodniť partnerku, čítajte príbalový leták alebo sa spýtajte predpisujúceho lekára, či tieto liečivá neovplyvňujú vašu plodnosť.

Nádory a ich liečba

Zhubné rakovinové aj nezhubné nádory a cysty môžu napádať reprodukčné orgány a žľazy, ktoré produkujú hormóny dôležité pre plodnosť muža (mozgová hypofýza, semenníky atď.).

Rizikovým faktorom je aj liečba nádorov ako ožarovanie, užívanie liekov, chemoterapia a chirurgické odstránenie nádorov. Rakovina je život ohrozujúce ochorenie, preto je plodnosť až druhoradá a na prvom mieste musí byť onkologická liečba.

Nezostúpené semenníky

Ide o vývojovú poruchu (kryptorchizmus), pri ktorom dieťati pred pôrodom nezostúpi jeden alebo oba semenníky z miesta pod bruchom do miešku. Nefungujú správne a nemusia dozrieť, kvôli čomu neskôr neprodukujú spermie. Neplodnosť býva bežná u mužov, ktorí si touto poruchou v detstve prešli. Problémy s plodnosťou ale môžu mať aj tí, ktorí nezostúpené semenníky úspešně vyliečili.

Nezostúpené semenníky sa obvykle do miešku dostanú prirodzene do roka od narodenia. Ak sa tak nestane, lekár môže odporúčať chirurgický zákrok alebo hormonálnu liečbu.

Operácie

Častým dôvodom neplodnosti je operácia v oblasti semenníkov a miešku, kvôli ktorej sa spermie nedostávajú von z tela. Cielenú neplodnosť u mužov je možné dosiahnuť pomocou vazektómie, čo je prerušenie semenovodov, ktoré odvádzajú spermie zo semenníkov.

Neplodnosť môže spôsobiť aj operácia prostaty, brucha alebo konečníka.

Problémy s ejakuláciou

Pomerne bežná je retrográdna ejakulácia, kedy ejakulát kvôli poruche neputuje von z tela, ale smeruje do močového mechúra. Poruchu spôsobujú vrodené vady, úrazy chrbtice a okolia penisu, ale tiež cukrovka, niektoré lieky, operačné zákroky na prostate, močovom mechúri alebo močovej trubici. Problému sa dá zbaviť liečbou príčiny alebo chirurgickým zákrokom.

Problémy vykonávať sex

Ide o súbor problémov a porúch, ktoré mužovi nedovoľujú vykonávať sex. Medzi tieto problémy patrí napríklad erektílna dysfunkcia, kedy muž nedosiahne a neudrží erekciu, předčasná ejakulácia, kedy muž vyvrcholí za niekoľko sekúnd, bolesti počas sexu, zhoršený duševný stav alebo problémy vo vzťahu, kvôli ktorým si muž sex neužije, ale tiež rôzne vývojové anomálie, ako napríklad rozštep močovej trubice (hypospadia).

Anatomické poruchy a prekážky v ceste spermií

Spermie zo semenníkov putujú cez množstvo rôznych kanálikov, trubíc a prekonávajú spletitý reprodukčný systém. Tieto cesty môžu blokovať rôzne prekážky spôsobené vývojovými chybami, úrazmi, infekciami, následkom liečby a operácií. Cesty je možné spriechodniť najčastejšie drobnou operáciou.

K zablokovaniu toku spermií môže dôjsť v ktoromkoľvek úseku od semenníku cez odtok zo semenníku, v nadsemenníku, v semenovode, v ejakulačných kanálikoch alebo v močovej trubici. Cesty sú úzke, náchylné na poškodenie a neplodnosť, ktorú spôsobujú, je pomerne častá.

Podporte normálnu tvorbu spermií, ich kvalitu a počet. Kapsuly Proerecta LONG vám doručíme do 2 dní. Obsahujú súbor dôležitých vitamínov, minerálov a výťažkov z rastlín.

LONG môžete užívať dlhodobo. Užívajte aspoň mesiac pred plánovaným otehotnením. Pod tlačidlom nájdete podrobné informácie.

Protilátky proti spermiám

Ak sa spermie dostanú mimo svoje bežné cesty a objavia sa inde v tele, imunitný systém ich môže vnímať ako nežiaduce a cudzorodé bunky. Protilátky proti spermiám ich začnú hubiť, poškodzujú ich a do ejakulátu sa tak nemusia dostať.

Varikokéla

Varikokéla je rozšírenie žíl, ktoré zo semenníkov odvádzajú krv. Presný dôvod neplodnosti nie je známy, ale pravdepodobne ide o prehrievanie semenníkov, ktoré varikokéla spôsobuje. Semenníky potrebujú pre správnu funkciu a produkciu spermií približne o 2 až 4 stupne menej, než je teplota zvyšku tela.

Ide o častú príčinu mužskej neplodnosti. Varikokélu možno úspešne liečiť chirurgickým zákrokom.

Environmentálne príčiny neplodnosti mužov

Ide o negatívne vplyvy prostredia, v ktorom sa vyskytujeme často. Faktory môžu spôsobovať neplodnosť v lokalite, v ktorej bývame, priamo doma alebo na pracovisku. Environmentálnym vplyvom sa nie je vždy jednoduché vyhnúť a obvykle sa nemôžeme zo dňa na deň presťahovať alebo zmeniť zamestnanie. Kvôli tomu ovplyvňujú plodnosť dlhodobo.

Pôsobenie rôznych druhov žiarenia

Za nebezpečné sa považuje napríklad rentgenové žiarenie, a samozrejme rádioaktívne žiarenie. Existujú aj iné druhy nebezpečného žiarenia, preto buďte opatrní na špecializovaných pracoviskách a informujte sa, aké žiarenie na vás môže pôsobiť.

Krátkodobé alebo slabé vystavenie sa žiareniu môže plodnosť zhoršiť iba dočasne, a keď pominie, plodnosť sa môže obnoviť. Vždy ale záleží na konkrétnom type žiarenia, pretože príliš silná dávka alebo dlhodobá expozícia môže spôsobiť až trvalú neplodnosť u mužov.

Vystavovanie sa priemyselným chemikáliám

Neplodnosť môžu spôsobovať rôzne chemikálie, herbicídy, pesticídy, náterové hmoty, farby, laky, rozpúšťadlá a podobne.

Neplodnosti prispieva aj pôsobenie ťažkých kovov, preto sa snažte tráviť čo najmenej času pod ich pôsobením a v práci vždy používajte dostupné ochranné prostriedky.

Škodlivé a agresívne chemické látky zhoršujú produkciu spermií, znižujú ich počet a zhoršujú aj celkový zdravotný stav.

Teplota a zahrievanie semenníkov

Nie je úplne jasné, akým spôsobom zvýšená teplota ovplyvňuje produkciu spermií, ale časté prehrievanie semenníkov preukázateľne zhoršuje produkciu a správný vývoj spermií aj celkovú funkciu semenníkov. Zhoršený stav je obvykle dočasný.

Nevhodné sú sauny a časté horúce kúpele, dlhé sedenie, vyhrievané sedadlá v aute, tesné oblečenie alebo práca s počítačom či iným zdrojom tepla priamo v lone.

Faktory životného štýlu spôsobujúce neplodnosť u muža

príčiny neplodnosti u mužov
Nadváha, sedavý štýl života, nezdravá strava a zlozvyky sú bežné príčiny mužskej neplodnosti

Nezdravý životný štýl vedieme sami, preto si s negatívnymi vplyvmi môžeme pomôcť iba my sami vďaka vlastnej zodpovednosti a snahe zmeniť návyky.

Vysoká hmotnosť a obezita

Nadváha a obezita spôsobujú mnohé zdravotné komplikácie, ktoré vedú k neplodnosti. Zhoršujú prekrvenie rozmnožovacej sústavy, spôsobujú hormonálne zmeny, úbytok dôležitých hormónov a vyvolávajú ďalšie choroby, ktoré škodia plodnosti. Obezita zhoršuje počet a kvalitu spermií, ich rýchlosť a pohyblivosť.

Fajčenie tabaku

Rizikom je každá vyfajčená cigareta a pasívne fajčenie zároveň. Odnaučte sa fajčiť a nezdržujte sa v zafajčených priestoroch. Fajčiari majú obecne veľmi málo spermií a fajčenie ich poškodzuje až na genetickej úrovni. Vzniká tak riziko genetických porúch dieťaťa, ak sa fajčiarovi podarí splodiť ho.

Popíjanie alkoholu

Muži, ktorí často pijú a muži závislí na alkohole majú málo spermií a tie zvyšné sú často deformované, poškodené a nepohyblivé. Alkohol vedie aj k poruchám erekcie a erektílnej dysfunkcii, kvôli ktorým muži prestávajú súložiť so ženami a otehotnenie je o to problematickejšie. Alkohol znižuje sexuálne libido a oslabuje citlivosť penisu. Dlhodobé alebo silné a nárazové pitie oslabuje všetky aspekty mužskej sexuality vrátane plodnosti.

Užívanie drog

Drogy ako marihuana, pervitín, heroín, kokaín a ďalšie majú devastačný vplyv na zdravie užívateľa vrátane zhoršenej plodnosti až neplodnosti. Upozorňujem aj na zneužívanie anabolických steroidov, ktoré mnohí užívajú „v dobrej viere“, že robia niečo dobré pre svaly a postavu. Nie je tomu tak.

Drogy aj steroidy znižujú produkciu spermií, zhoršujú hladiny hormónov a môžu dokonca zmenšiť semenníky.

Aké predpoklady má plodný muž?

prejavy mužskej plodnosti
Plodný muž má dostatok spermií v dobrej kvalite, ktoré su silné, pohyblivé a mieria priamo k vajíčku. Tieto vlastnosti zistí sexuológ pomocou spermiogramu.

Spoľahlivá mužská plodnosť je zložitý proces, ktorý sa deje pri dobrom zdravotnom stave a splnení niekoľkých dôležitých podmienok.

  • Muž musí produkovať zdravé a kvalitné spermie. Aby sa tak dialo, reprodukčná sústava musí byť vyvinutá a zrelá. Funkčný musí byť aspoň jeden semenník, ktorý spermie produkuje. Potrebná je tiež optimálna hormonálna hladina, pretože hormóny riadia produkciu spermií.
  • Spermie sa musia dostať do ejakulátu. Spermie zo semenníkov putujú ďalej a cestou sa miešajú s tekutinami z prostaty a semenných vačkov. Táto zmes tvorí celkový ejakulát, ktorý muž pri vyvrcholení ejakuluje von z tela.
  • Ejakulát musí obsahovať dostatok vhodných spermií. Čím nižšie je množstvo spermií, tým nižšia je šanca na oplodnenie. Oligozoospermia je počet spermií nižší než 15 miliónov na mililiter. Toto množstvo sa už považuje za kritické, ale stále je možné ženu oplodniť.
  • Spermie musia byť pohyblivé, rýchle a v dobrej kondícii. Je dôležité, aby mali spermie bičík, vďaka ktorému sa pohybujú. Pohyb musí byť tzv. progresívny, kedy sa spermia pohybuje priamym smerom k vajíčku. Nepohyblivé, pomalé alebo zdeformované spermie vajíčko nedosiahnu ani ak je ich vysoký počet.

Nemenej dôležitá je aj pevná erekcia, pretože práve vďaka nej je možné penis dostať do vagíny a oplodniť partnerku prirodzene. Muž môže byť plodný aj bez erekcie, ale spermie sa vtedy získavajú inak pomocou metód asistovanej reprodukcie.

Podporte normálnu tvorbu spermií, ich kvalitu a počet. Kapsuly Proerecta LONG vám doručíme do 2 dní. Obsahujú súbor dôležitých vitamínov, minerálov a výťažky z rastlín.

LONG môžete užívať dlhodobo. Užívajte aspoň mesiac pred plánovaným otehotnením. Pod tlačidlom nájdete podrobné informácie.

Možné komplikácie kvôli mužskej neplodnosti

Po zistení, že je muž neplodný, môžu vyvstať ďalšie komplikácie, napríklad:

  • Psychické problémy: Muža trápi, že nemôže mať vlastné dieťa a začne prepadať smútku, depresii alebo pocitom menejcennosti a zhoršenému sebavedomiu. Útočiť na neho môže aj partnerka, ktorá si dieťa praje, kvôli čomu vzniknú partnerské nezhody, hádky a zhoršená kvalita vzťahu aj života vo dvojici. V tejto chvíli je vhodné nájsť vzťahového terapeuta.
  • Nákladné alebo rizikové metódy asistovanej reprodukcie: Pre mnohé páry môže byť finančne náročné uhradiť vysoké náklady, ktoré si metódy asistovanej reprodukcie vyžiadajú. Kliniky, ktoré túto možnosť ponúkajú, nepracujú zdarma a poisťovne neprispievajú, pretože nejde o ohrozenie života ani o základnú zdravotnú starostlivosť.
  • Riziko zhoršenia zdravotného stavu: Príčina, ktorá vyvolala neplodnosť u muža, sa môže zhoršovať a prehlbovať, kvôli čomu začne ohrozovať zdravie a zníži kvalitu života. Zistenie neplodnosti môže byť „prvým krokom“ ku zisteniu omnoho závažnejšieho zdravotného problému.

Vyšetrenie a diagnóza neplodnosti muža

Pre zistenie mužskej neplodnosti lekári využívajú rôzne testy. V niektorých prípadoch sa presná príčina nezistí, vždy má ale zmysel nechať sa vyšetriť. Základné vyšetrovacie metódy sú tieto:

Obecné vyšetrenie a vyplnenie anamnézy

Lekár vyšetrí pohlavné orgány a teda semenníky a penis. Bude sa pýtať na celkový zdravotný stav, dedičné choroby, všetky aktuálne aj minulé choroby, prekonané úrazy a operácie, ktoré by mohli mať vplyv na plodnosť. Zaujímať sa bude o aktuálny sexuálny život. Anamnéza je podanie základných informácií o zdravotnom stave, vďaka ktorým získa podrobnejší prehľad.

Analýza spermií

Pokiaľ ejakulujete, lekár vás požiada o vzorku ejakulátu pre mikroskopické vyšetrenie spermií. Vzorku odovzdáte do nádobky priamo u lekára. Ak taký odber nie je možný, vzorku môžete k lékarovi priniesť aj z domova.

Toto vyšetrenie se nazýva spermiogram a lekárovi poskytne podrobný prehľad o vlastnostiach spermií a celkového ejakulátu. V ňom môže lekár objaviť známky infekcie. Dôležitý je hlavne počet spermií vhodných pre oplodnenie, ich tvar, pohyblivosť a celková kondícia. To sú vlastnosti spermií, ktoré sa dokážu dostať až k vajíčku. Abnormálne vlastnosti plodnosť zhoršujú. K dispozícii sú aj iné testy, ktoré zistia príčinu neplodnosti.

Ultrazvukové vyšetrenie miešku

Pomocou ultrazvukovej sondy lekár zobrazí semenníky. Zisťovať bude stav semenníkov a hľadať napríklad varikokélu, ktorá je častou príčinou neplodnosti.

Ultrazvukové vyšetrenie prostaty

Tu bude lekár pomocou drobnej sondy zisťovať, či kanáliky, cez ktoré prúdia spermie, nie sú zablokované a upchané.

Testy hladiny hormónov z krvi

Tvorba spermií je závislá na optimálnej hladine rôznych hormónov, ktoré produkujú semenníky, hypotalamus a hypofýza. Pre zistenie hladiny hormónov spraví lekár odber a test krvi. Dôležitá je dostatočná hladina testosterónu, ale aj ďalších hormónov.

Biopsia semenníkov

Biopsia je odber malej vzorky zo semenníka pomocou tenkej ihly. Cieľom je zistiť, či semenníky produkujú spermie. Ak sa tak deje, problém s neplodnosťou môže byť v probléme s presunom spermií kvôli zablokovaným kanálikom.

Test moču po ejakulácii

Lekár zistí, či moč po ejakulácii neobsahuje spermie. Znamenalo by to, že dochádza k retrográdnej ejakulácii, kedy ejakulát neputuje von z tela, ale do močového mechúra, čo môže byť príčinou neplodnosti.

Genetické testy

Neplodnosť u mužov a výrazne nízky počet spermií môže byť dôsledkom genetických vád. Lekár bude skúmať abnormality v chromozómoch. Otestuje sa vzorka krvi a zistiť môže vývojovú vadu alebo dedičnú poruchu.

Opakujem, že pokiaľ sa vám ako páru nepodarí otehotnieť do jedného roka sexu bez ochrany a antikoncepcie, ku gynekológovi pošlite partnerku. Vďaka tomu zistíte, či nemá sama problémy s plodnosťou.

Aktuálne je neplodných až 20 % párov. Percento neplodnosti na strane žien a mužov je vyrovnané.

Prevencia mužskej neplodnosti

Nie všetkým rizikovým aspektom sa dá vyhnúť. Čo ale môžeme robiť ihneď je myslieť na svoje zdravie a snažiť sa žiť tak, aby sme plodnosť neohrozovali.

  • nefajčite, nepite alkohol nadmerne a neužívajte žiadne drogy,
  • športujte a udržte si zdravú váhu,
  • snažte sa nebyť v strese,
  • neprehrievajte semenníky,
  • nevystavujte sa škodlivým chemikáliám, ťažkým kovom ani žiareniu,
  • nepodstupujte vazektómiu ani iné zákroky pre trvalú sterilitu.

Často kladené otázky FAQ alebo o neplodnosti u mužov vás najčastejšie zaujíma:

neplodnosť u muža, často kladené otázky
Aké sú príznaky mužskej neplodnosti?

Okrem neschopnosti oplodniť partnerku sa neplodnosť môže prejavovať problémami s ejakuláciou, neprítomnosťou ejakulátu, erektílnou dysfunkciou, bolesťami v oblasti genitálií alebo zníženým záujmom o sex. Tieto symptómy nemusia preukazovať priamo neplodnosť u mužov, ale aj ďalšie zdravotné komplikácie.

Kedy vzniká podozrenie, že je muž neplodný?

Riziko neplodnosti vzniká, keď sa mužovi nepodarí oplodniť ženu aspoň rok, pokiaľ vysadili ochranu pred počatím a antikoncepciu.

Aká častá je mužská neplodnosť?

Približne každý piaty pár je neplodný. Neplodnosť u mužov bráni otehotneniu v 30 % prípadov, v 30 % prípadov zo strany ženy a zvyšné percento neplodných párov je kombináciou neplodnosti muža aj ženy spoločne. V niektorých prípadoch sa príčinu neplodnosti nepodarí lekárom zistiť.

Ktorá je hlavná príčina mužskej neplodnosti?

Najčastejšie je muž neplodný kvôli problému s tvorbou kvalitných spermií v dostatočnom množstve. Spermie môžu byť deformované, nevyvinuté, pomalé, bez pohybu alebo žiadne.

Dá sa mužská neplodnosť vyliečiť?

Áno, je to možné. Liečba sa musí zamerať na konkrétnu príčinu neplodnosti. Liečba je dostupná vo forme liekov, chirurgického zákroku, hormonálnej terapie spoločne s úpravou životného štýlu. Úspešných prípadov je až polovica, takže šance sú vysoké.

Môže mať neplodný muž dieťa?

Pokiaľ muž produkuje spermie, je možné mu ich odobrať a ženu oplodniť in vitro, ľudovo „v skúmavke“.

Je mužská neplodnosť trvalá?

Neplodnosť nie je trvalá u všetkých neplodných mužov. Niektoré príčiny je možné vyliečiť alebo využiť techniky asistovanej reprodukcie. Dostupné možnosti vám odporúči lekár.

Váš kód na zľavu 10% z celého nákupu je proerecta10 . Kód uplatníte priamo pri vypĺňání objednávky.